تبلیغات
‌ - روستایی كه حتی پلاكاردها را هم شرمند كرده !

مرتبط با فرهنگ سبک زندگی ما می توانیم خواندنی و دیدنی سیاسی ثبت نام

روستایی كه حتی پلاكاردها را هم شرمند كرده !

شنبه 23 اردیبهشت 1391 08:32

نویسنده :
ارسال شده در: مرتبط با فرهنگ ،

به نقل از جام جم اینجا فردو است، معجزه‌ای سبز كه ناگهان در كویر سوزان قم روئیده است؛ روستایی با درخت‌های انبوه گیلاس و انگور و آب فراوان و البته یك «ركورد» در تاریخ اسلام و ایران.
فردو با هزار نفر جمعیت بیش از ۱۱۲ شهید تقدیم اسلام كرده است. روستایی كه فاصله مزار شهدا با خانه‌هایش یك سنگچین بیشتر نیست، روستایی كه در و دیوارش پر از حدیث و آیه است، روی در غسالخانه كوچكش نوشته‌اند: «بزرگ‌ترین واعظ مرگ است»، مسجدش شلوغ‌ترین جایش، روستایی كه حتی یك دیش ماهواره روی پشت بام‌ها و پستوهایش سبز نشده، روستایی كه همه زنانش چادری هستند و...اینجا فردو است، فردو از «فردوس» می‌آید، فردوس هم یعنی بهشت!

اما چرا فردو، «فردو» شد؟ از سال‌های سال تاكنون، در گرمای سوزان تابستان قم، مراجع و علما برای استراحت به فردو می‌آمدند، این شد یك پیوند.

زمین‌ها و مراتع مرغوب فردو هم مورد طمع نورچشمی‌های رژیم پهلوی بود و شروع كردند به غصب زمین‌ها. پانزده خرداد ۴۲ یكی از اولین كفن‌پوشان، مردم فردو بودند تا انقلاب و جنگ، مردم فردو، آن‌قدر جگرگوشه‌هایشان را به جبهه فرستادند و «شهید» تحویل گرفتند كه بنیاد شهید می‌گوید هیچ روستایی به گرد ركورد فردو نمی‌رسد.

وقتی خواستند جدیدترین تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم را نامگذاری كنند، یك نفر خوش ذوق یاد این ركورد افتاد، پیشنهاد كرد و همه قبول كردند و سایت جدید غنی‌سازی ایران شد: فردو!....فردو حالا اسم دو جاست؛ هم روستایی كه به نسبت جمعیتش بیشترین شهید را داده است و هم نام دسترنج یك ملت!

***

قرار بود یادواره ۱۰۴ شهید «فردو» برگزار شود، مثل هرسال، برای سی امین سال، پلاكاردها و بنرها چاپ شده بود، اما آخرین شهید، پلاكاردها را هم شرمنده كرد، «فردو» باز شهید داده است: روح‌الله شكارچی در درگیری با گروهك تروریستی پژاك.

مجبور شدند روی عدد شهدای فردو، با مقوا اصلاحیه بزنند. فردو هنوز ركورد می‌زند.دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: شنبه 23 اردیبهشت 1391 08:34